Понеділок, 13.05.2024, 17:01
Взаємодопомога вільних людей, дошка оголошень
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Загальна психологія [0]
Клінічна психологія [16]
Вікова психологія [3]
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
УБС

Интернет реклама УБС
Головна » Файли » Психологія » Клінічна психологія

Дипломна робота "Вікові та гендерні аспекти в діяльності медичного психолога"
08.11.2009, 22:25

ЗМІСТ

ВСТУП........................................................................................................... 3

 РОЗДІЛ 1

ТЕОРЕТИЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ ВІКОВИХ ТА ГЕНДЕРНИХ АСПЕКТІВ РОБОТИ МЕДИЧНОГО ПСИХОЛОГА..................................... 6

1.1. Психологічні особливості дітей дошкільного та молодшого шкільного віку    6

1.2. Особливості психічних проявів підлітків та юнаків................................ 14

1.3. Психологічні особливості дорослості та старості.................................. 24

1.4. Психофізіологічні відмінності чоловічої і жіночої статі......................... 30

 РОЗДІЛ 2

МЕТОДОЛОГІЧНІ ПРИНЦИПИ РОБОТИ МЕДИЧНОГО ПСИХОЛОГА З ВРАХУВАННЯМ ВІКОВИХ ТА ГЕНДЕРНИХ АСПЕКТІВ....................................................... 39

2.1. Особливості роботи медичного психолога із дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку................................................................................................ 39

2.2. Методологія роботи медичного психолога з підлітками та юнаками.... 53

2.3. Робота медичного психолога із дорослими та людьми похилого віку.. 64

2.4. Гендерний підхід в роботі медичного психолога................................... 75

 РОЗДІЛ 3

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ГРУПОВОЇ ПСИХОТЕРАПІЇ НА РІЗНОВІКОВІ ТА РІЗНОТАТЕВІ ГРУПИ СОМАТИЧНИХ ХВОРИХ......... 83

3.1. Програма психодіагностичного дослідження рівня невротизації, стресостійкості та тривожності у хворих з виразкою шлунка та дванадцятиперстної кишки... 83

3.2. Програма комплексної психотерапії, направлена на зниження невротизації, тривожності та підвищення рівня стресостійкості у хворих з виразкою шлунка та дванадцятиперстної кишки............................................................................ 86

3.3. Аналіз результатів психодіагностичного дослідження до і після проведення комплексної психотерапевтичної роботи..................................................... 91

 ВИСНОВКИ................................................................................................... 96

 ЛІТЕРАТУРА................................................................................................. 99

 ДОДАТКИ………………………………………………………………………104


ВСТУП

 

Актуальність теми дослідження зумовлена тим, що клінічна психологія тісно пов’язана з іншими розділами психологічної науки та практики і не може існувати без основ загальної психології при оцінці нормативів функціонування пізнавальних процесів, адекватності і гармонійності індивідуально-психологічних особливостей особистості, без психології спілкування, яка є значимою для встановлення ефективної взаємодії між лікарем, психологом та пацієнтом, а також ігноруючи вікові та гендерні параметри становлення психічної діяльності на етіопатогенез невротичних та психосоматичних захворювань, їх профілактику, реабілітацію та терапію. Вікова клінічна психологія відноситься до спеціальних розділів клінічної психології і вивчає психічні процеси і стани на різних етапах розвитку людини – від періоду новонародженості до глибокої старості.

Провідні вітчизняні дослідники в області медичної психології підкреслюють, що першорядна задача сучасного медичного психолога  — визначення норми психічного, психофізіологічного, особового розвитку людини і перш за все дитини у зв’язку з кардинальними змінами в розвитку суспільства і в розвитку самої науки. Особливо гострою в останній час стала проблема збереження та відновлення психічного здоров’я дітей, адже за оцінкою фахівців до 80% дітей страждають неврозоподібними станами і психосоматичними розладами. Нелікована та недолікована психічна прикордонна патологія у дітей надалі, у міру їх дорослішання, приводить до збільшення тяжкості цих захворювань, розвитку на їх основі виражених соматичних захворювань і, як наслідок, до значного затягування термінів лікування і одужання пацієнтів. Тому, актуальною залишається проблема вікового та гендерного підходу в діяльності медичного психолога.

Об’єкт дослідження – особливості та методологічні принципи роботи медичного психолога з врахуванням вікових та гендерних аспектів.

Предмет дослідження – вікові та гендерні аспекти роботи медичного психолога.

Мета дослідження –вивчення рівня невротизації, стресостійкості та тривожності у хворих із соматичними розладами із врахуванням гендерних та вікових аспектів.

Гіпотеза дослідження – під впливом лікування із поєднанням комплексної психотерапії відбувається зниження рівня невротизації, стресостійкості та тривожності у хворих із соматичними розладами різних вікових груп незалежно від статі.

Для досягнення мети дослідження та перевірки висунутої гіпотези, нами були поставлені такі завдання дослідження:

1. Визначити теоретичні та методологічні підходи до вивчення проблеми вікових та гендерних аспектів роботи медичного психолога.

2. Скласти та провести програму психодіагностичного дослідження.

3. Скласти та провести програму комплексної психотерапії для соматичних хворих.

4. Оцінити результати проведеного експериментального дослідження.

Методологічною та теоретичною основою нашого дослідження виступили праці вітчизняних і зарубіжних учених по проблемах психології особистості, психології статі, статеворольової та статевовікової типізації (Б.Г. Ананьєв, Р.І. Акінщікова, А.Г.Асмолов, В.П.Багрунов, О. Вейнінгер, В.А. Геодакян, Е.П. Ільїн, В.Е. Каган, Л. Колберг, , І.С. Кон, Н.А Розе, Н.Л. Смірнова, Є.І. Степанова, С.Страйкер, Б.І. Хасан, 3.Фрейд, Е. Еріксон, та ін.); дослідження, виконані в рамках гендерного підходу (Ю.Е. Альошина, А.І. Белкин, С. Бем, Ш. Берн, Т.В. Бендас, А.Г. Вишнєвський, А.С. Воловіч, Е.А. Ганьшина, І.С. Голод, До Джексин, Р.Е. Іванова, Л.В. Ільченко, І.С. Клецина, О.Р. Лопухова та ін.

Для перевірки висунутої гіпотези та досягнення поставлених завдань нами були використані такі методи: теоретичні – аналіз та систематизація наукових даних із проблеми вікових та гендерних аспектів роботи медичного психолога; емпіричні – спостереження, бесіда, вивчення медичної документації, констатуючий та формуючий експеримент з використанням наступних методик: методика експрес-діагностики неврозу методика визначення стресостійкості та соціальної адаптації методика діагностики рівня тривожності; статистичні – математична обробка даних проведеного дослідження.

Експериментальна база дослідження. Для нашого дослідження ми сформували експериментальну групу у кількості 20 осіб. Для достовірності отриманих даних після проведення комплексної психотерапії ми сформували також  контрольну групу у кількості 20 осіб. До обох груп увійшли хворі гастроентерологічного відділення Кіровоградської обласної лікарні із діагнозами виразка шлунку та виразка 12-перстної кишки. В кожній групі по 10 чоловіків і по 10 жінок віком від 20 до 60 років. Дослідження проводилося у період із 17.03.08 по 14.04.08 під час проходження переддипломної практики.

Теоретичне значення дослідження полягає в узагальненні теоратичного матеріалу з проблеми вікових та гендерних аспектів роботи медичного психолога.

Практичне значення дослідження полягає в тому, що проведене дослідження показало істотну ефективність комплексної  психотерапії при хворобі виразки шлунку і 12-перстної кишки, що вимагає необхідності рішення надалі організаційної проблеми надання психотерапевтичної допомоги у соматичних хворих, зокрема, в гастроентерологічній клініці.

Структура та обсяг дослідженнядане дослідження складається із вступу, трьох розділів, висновків та літератури. Загальний обсяг дослідження 103 – сторінки друкованого тексту.

Категорія: Клінічна психологія | Додав: Марат
Переглядів: 1705 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Підтримуємо!
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • КМГО "Взаємодопомога вільних людей"
  • Конвертер валют
    КОНВЕРТЕР ВАЛЮТ
    Курс доллара НБУ курс доллара ПриватБанк курс доллара UniCredit курс доллара Альфа-банк курс доллара ВТБ курс доллара Дельта банк курс доллара Ощадбанк курс доллара Правэкс-Банк курс доллара Райффайзен Банк Аваль курс доллара Укрэксимбанк курс доллара Сбербанк России курс доллара
    КМГО "Взаємодопомога вільних людей" © 2024